TYTUŁ: Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty?
AUTOR: Gerald Posner
WYDAWNICTWO: Znak Horyzont
GATUNEK: literatura faktu
STRON: 350
DATA PREMIERY: 27 lutego 2019
DATA PREMIERY: 27 lutego 2019
Egzemplarz recenzyjny dzięki uprzejmości Wydawnictwu Znak Horyzont
Zdjęcie autorskie Iza w labiryncie książek |
Tematyką Holocaustu interesuję się od ponad dwudziestu lat. Czytam zarówno wspomnienia świadków tamtych niewyobrażalnych czasów, jak i powieści osnute na kanwie doświadczeń ocalałych. Do tej pory najwięcej czasu poświęcałam wspomnieniom Ocaleńców. Potem przyszedł czas na drugie pokolenie, czyli dzieci osób, które przeżyły wojnę. Ale kiedy ukazały się książki, które przedstawiają życie potomków nazistów, to wtedy sobie zadałam pytanie: no właśnie: jak to jest żyć mając w rodzinie nazistę?
Na to pytanie szukał odpowiedzi amerykański dziennikarz, pisarz i prawnik, Gerald Posner. "Dzieci Hitlera" są drugą książką, która ukazała się w Polsce. Pierwszą była "Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci", którą napisał razem z Johnem Warem. Została wydana w Polsce w 2012 roku.
Choć premiera tej książki w Polsce ma miejsce w 2019 roku, to nie jest to pozycja najnowsza. Pierwsze wydanie ukazało się w 1991 roku i było jednym z pierwszym podejmującym temat potomków nazistów. Jednym z pierwszych, w których potomkowie ujawnili swoje nazwiska.
Warto poznać bohaterów tej niezwykłej książki:
Niklas i Norman Frankowie - synowie Hansa Franka, "Rzeźnika Polski".
Wolf Hess - syn Rudolfa Hessa, jeden z najbliższych współpracowników Hitlera.
Klaus i Karl Junior Saurowie - synowie Karla Saura, ostatniego ministra obrony Trzeciej Rzeszy.
Cordula Schacht - córka prezesa Reichsbanku, Hjalmara Schachta.
Rolf Mengele - syn Josefa Mengele, zwanego Aniołem Śmierci.
Ursula Donitz - córka Krla Donitza, ostatniego naczelnego dowódcy Wermachtu i prezydenta Rzeszy.
Franz Ludwig Stauffenberg - syn Clausa Stauffenberga, oficera niemieckiego, który zorganizował zamach na Hitlera,
Ingeborg Mochar - córka Ernsta Mochara, członka NSDAP.
Edda Goring - córka dowódcy Luftwaffe, Hermanna Goringa.
Dagmar Drexel - córka Maxa Drexela, zbrodniarza wojennego.
Nie napiszę, z oczywistych powodów, o czym mówią potomkowie nazistów.
Przedstawię tylko to na co ja zwróciłam uwagę.
Pierwsze, ale nie najważniejsze to jest jakość wydania. Twarda oprawa, dużo zdjęć, dobra szata graficzna.
Po drugie - lubię cykl "Prawdziwe historie", bo uświadamiają mi, że najpiękniejsze i najgorsze scenariusze pisze życie. A wykonują je ludzie...
Po trzecie - spodobało mi się jak autor zaplanował rozdziały. W każdym najpierw poznajemy krótki życiorys nazisty, a potem czytamy komentarze dzieci. To co pamiętają i jak to pamiętają. Bo potomkowie byli w różnym wieku w czasie wojny i mają odmienne wspomnienia.
Po czwarte - w każdym rozdziale poznajemy nie tylko życiorys wojenny, ale też życie powojenne. Jeśli takowe było, a nie zakończyło się wyrokiem śmierci.
Po piąte - mało w tej książce autora i jego komentarzy, co nie zawsze udaje się w tego typu lekturach. Odsunął się w cień i oddał głos dzieciom zbrodniarzy.
Po szóste - na mnie wrażenie zrobiło pokazanie nazistów poprzez pryzmat dzieci. Dla nich to byli ojcowie, których kochali, z którymi się bawili i spędzali czas. Choć, oczywiście, nie wszyscy.
Po siódme - radzenie sobie bądź nie z piętnem nazisty pokazane jest w sposób ciekawy: od wyparcia się rodzica i publicznego potępienia aż do poświęcenia życia aby wyciągnąć ojca z więzienia. Albo podjęcia decyzji o nieposiadaniu dzieci, aby nie przekazywać "złych genów".
Po ósme - dopiero ta książka uzmysłowiła mi jak wyglądało życie potomków nazistów po wojnie. Wiele z tych dzieci było umieszczanych w sierocińcach bądź w domach dalszej rodziny, cierpiało biedę i było napiętnowane niechlubnym nazwiskiem. A przecież nie tak powinno wyglądać dzieciństwo...
Czy udało się autorowi znaleźć odpowiedź na pytanie w tytule?
Jak sobie radzą lub radzili, potomkowie nazistów?
Na te i inne pytania możesz odszukać odpowiedzi w książce.
Polecam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz