niedziela, 12 listopada 2017

Ekonomia. Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Boguś Janiszewski

TYTUŁ: Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią
AUTOR: Boguś Janiszewski
WYDAWNICTWO: Publicat 
GATUNEK: literatura dla dzieci
STRON: 144
ILUSTRACJE: Max Skorwider

TYTUŁ: Polityka. To, o czym dorośli ci nie mówią
AUTOR: Boguś Janiszewski
WYDAWNICTWO: Publicat 
GATUNEK: literatura dla dzieci
STRON: 151
ILUSTRACJE: Max Skorwider

Zdjęcie autorskie Iza w labiryncie książek
Dziś wpis niezwykły. Taki 2 w 1. Bo i książki wyjątkowe. Zdecydowałam się na taki zabieg, bo o obu pozycjach mogę napisać to samo, więc nie będę się powtarzać. 

Te dwie książeczki przeznaczone są dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia. Ja "testowałam" na swoim dwunastolatku. Razem czytaliśmy, a potem dyskutowaliśmy. Bardzo ciekawe doświadczenie. Spojrzeć na takie trudne tematy jak ekonomia czy polityka oczami dziecka. Mocno wszystkich zachęcam do takich eksperymentów wychowawczych. 

A jakie są powody mojego zachwytu tymi lekturami? 

  • pierwsze co zwraca uwagę to, że książki są świetnie wydane jakościowo. Twarda oprawa, dobry jakościowo papier, duży druk i ciekawe ilustracje.
  • Rysunki i ilustracje przyciągają. Autorem jest Max Skorwider, poznański grafik i plakacista. W moim odczuciu ilustracje Maxa są świetnym uzupełnieniem teksu. Mnie zachwyciły. Syna też.
  • Problematyka poruszana w książkach pogrupowana jest w rozdziałach. I tak np. w rozdziale o państwie: skąd się wzięło państwo?, co to jest państwo?, kiedy państwo ma kłopoty? I tak dalej.
  • Do każdego tematu podane jest mnóstwo przykładów i rysunków. Wszystko jasne i klarowne. Nie sposób nie zrozumieć.
  • Autor nie wyczerpał tak obszernych i ciekawych dziedzin jakimi są ekonomia i polityka, ale jak na książki dla tak młodego obywatela uważam, że jest to zrobione wystarczająco i wyczerpująco.
  • Jestem zdania, że takie tytuły są bardzo potrzebne. Mogą być powodem świetnych dyskusji i wielu przemyśleń. Możemy spojrzeć na problemy ekonomiczno - polityczne oczami własnego dziecka. I możemy się zdziwić.
  • Mogą być świetną pomocą dla nauczycieli, ale i podpowiedzią dla rodziców, kiedy pociechy zadają trudne pytania.
  • Młody Polak powinien rozumieć pewne mechanizmy rządzące ekonomią i polityką. Bo jak mówi powiedzenie: "Durnym narodem rządzi się łatwiej".
  • Jedynym minusem jaki znalazłam jest cena. Każda z tych publikacji kosztuje w granicach 30 zł. Jak na lekturę dla dzieci, to mnie się wydaje drogo. 
Podsumowując.

Bardzo dobre lektury dla młodego pokolenia.

Polecam gorąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mój ojciec był nazistą. Część 2. Tatiana Freidensson

TYTUŁ:   Mój ojciec był nazistą. Część 2 AUTOR:   Tatiana Freidensson WYDAWNICTWO:  REA-SJ GATUNEK:  literatura współczesna/literatu...