TYTUŁ: Czuły narrator
AUTOR: Olga Tokarczuk
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Literackie
GATUNEK: literatura współczesna
STRON: 304
DATA PREMIERY: 12 listopada 2020
Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla to Henryk Sieniewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Wymieniam tylko tak, dla przypomnienia.
W wierszach Szymborskiej byłam zakochana, twórczość Panów znam.
Nic dwa razy. Wisława Szymborska
...
Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
...
To jeden z moich ukochanych wierszy Szymborskiej. Ale bardzo mi on pasuje do tego, o czym pisze Tokarczuk. Żyjemy raz i doceniajmy to życie takim, jakie jest. Żyjmy pełnią życia. Kochajmy.
Postanowiłam mieć na półce książkę kolejnej Noblistki z mową noblowską, esejami i wykładami. Wiedziałam co mnie czeka, bo samą galę wręczenia nagrody i przemówienie Pani Olgi oglądałam na żywo.
Jest to pierwsza książka po otrzymaniu tak ważnej nagrody. Twórczość Tokarczuk znałam już z poprzednich lektur, takich jak chociażby Księgi Jakubowe czy Prowadź swój pług przez kości umarłych.
I choć różnimy się w wielu kwestiach czy poglądach, to czytałam z wielką przyjemnością. W wielu punktach mamy podobne spojrzenie na świat i zbliżoną wrażliwość. Do tego piękny styl i dopieszczone słownictwo spowodowało, że delektowałam się bardzo powoli, jak pysznym deserem. Pani Olga troszkę się nam, czytelnikom, odsłania. Pisze o antropologii, psychologii, literaturze, filozofii, kulturze, historii i osobistych doświadczeniach.
Dla mnie dużym plusem jest też to, że nie trzeba czytać po kolei. Można wybierać ten tekst, na który ma się akurat ochotę. Można sobie nad nim podumać i posnuć osobiste refleksje.
Chylę głowę przed Autorką. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę. Zmusza ona do myślenia o rzeczach, o których na co dzień nie mam czasu się zastanowić.
Polecam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz