czwartek, 9 sierpnia 2018

Monologi waginy. Eve Ensler

TYTUŁMonologi waginy
AUTOR: Eve Ensler
WYDAWNICTWO: Poradnia K 
GATUNEK: literatura współczesna
STRON: 232
Data premiery: 14 marca 2018


Zdjęcie autorskie Iza w labiryncie książek
Książka-manifest. Manifest przeciwko przemocy wobec kobiet.
W tym roku mija 20 lat od premiery.
Z okazji rocznicy dodano dodatkowe historie kobiet.

A kim jest autorka? 
Eve Ensler to autorka i dramatopisarka, zdobywczyni nagród Tony Award. Jest twórczynią V-Day, globalnego ruchu na rzecz zakończenia przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Jest kobietą, która nie godzi się na żadną agresję wobec kobiet i głośno o tym mówi.

Monologi waginy to wynik rozmów przeprowadzonych z ponad dwustoma kobietami. O ich ciele, seksualności  i wolności. Ale także o gwałtach, obrzezaniu, okaleczaniu, napaściom seksualnym.
To głos wielu milionów kobiet zamkniętych w swoich rodzinach, religiach, tradycjach, które okaleczane są na wiele sposobów. A kiedy się czyta, że "Sto milionów kobiet na całym świecie obrzezano", to wiele spraw nabiera innego wymiaru.
Rozdział "Ukryta pod burką" wywarł na mnie ogromne wrażenie. Wiem, że burka to kwestia tradycji. Tutaj jedna z kobiet opowiedziała, jak wygląda życie pod burką:

"wyobraź sobie obszerną ciemną płachtę
która przykrywa cię całą (...)
że dla innych nadal świeci słońce
wyobraź sobie gorąc, straszny gorąc"

Możemy przeczytać o braku wolności, braku wyboru, uzależnieniu od świata mężczyzn, o roli matki, o zabieranych dzieciach, o niewidzialności, o posłuszeństwie. Serce zamiera z rozpaczy...

Jeśli nie jesteś okaleczona w żaden sposób, jeśli Twoje ciało należy do Ciebie, nie doznałaś żadnej przemocy i możesz cieszyć się z seksu w sposób przez Ciebie wybrany, to należysz do grona szczęśliwych kobiet. Nie masz powodów do narzekań. Ale wiele dziewcząt na świecie nie może tego powiedzieć o sobie. 

W książkach znanej Waris Dirie, autorki "Kwiat pustyni", możemy odnaleźć temat obrzezania dziewczynek. Pani Dirie, podobnie jak Ensler, jest przeciwniczką tego typu praktyk. Obie robią bardzo wiele, aby zaprzestano tych nieludzkich zwyczajów. Przy okazji polecam wszystkie książki Pani Waris. Są one, przynajmniej dla mnie, ważnym głosem w debacie o seksualności i wolności kobiet na świecie.

Polecam wszystkim. Nie tylko kobietom.

Pierwsze wydanie "Monologów waginy" w Polsce i inna książka autorki.
Zdjęcie autorskie Iza w labiryncie książek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mój ojciec był nazistą. Część 2. Tatiana Freidensson

TYTUŁ:   Mój ojciec był nazistą. Część 2 AUTOR:   Tatiana Freidensson WYDAWNICTWO:  REA-SJ GATUNEK:  literatura współczesna/literatu...