TYTUŁ: Wagonem towarowym do wolności
AUTOR: Marek Wyszomirski-Werbart,
WYDAWNICTWO: Novae Res
GATUNEK: historyczna
STRON: 440
Data premiery: 2017 rok
Zdjęcie autorskie Iza w labiryncie książek |
To moje pierwsze spotkanie z autorem. I to jak najbardziej pozytywne.
Nie będę ukrywać, że zaintrygował mnie tytuł i okładka.
A jak ma się do nich treść?
Autor, rocznik 1943, zadebiutował w 2013 roku książką "Chyba nie mogę Pani posądzić o demonizm. Witkacy". Jest człowiekiem wielu talentów: filmowiec, alpinista, geolog, grafik, malarz, jubiler. I pisarz.
Wagonem towarowym do wolności to opowieść o cywilach w czasie drugiej wojny światowej. Ludziach, którzy chcieli żyć i przeżyć w okupowanej Polsce. Katarzyna i jej rodzina muszą zmagać się realiami wojennymi. Mieszkając w Warszawie obserwują powstanie w getcie warszawskim, powstanie warszawskie, ostatnie dni wojny i pierwsze w socjalistycznej ojczyźnie.
I choć na początku wydawało mi się, że język jakim posługuje się autor jest oszczędny i prosty, to wraz z przerzucanymi kartkami, doszłam do wniosku, że to bardzo dobry i celowy zabieg. Bo to o czym czytamy nie wymaga „kwiecistego" słownictwa. Przeżycia bohaterów, ich uwagi, emocje i doświadczenia pokazane zostały bez osądzania. Nic tu nie jest jednoznaczne i czaro-białe. To życie weryfikuje postawy każdego z nich. Stają przed trudnymi wyborami i muszą ich dokonać choć nie zawsze jest to tak proste jak może się wydawać. I po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że bycie dobrym człowiekiem nie zależy od narodowości.
Ale oprócz wojennej rzeczywistości proponuję zwrócić uwagę na realia pierwszych chwil po wojnie. Socjalistyczna Polska okazuje się zupełnie inna niż oczekiwania osób, które przeżyły wojnę. Wiele z nich zastanawia się nad pojęciem „ojczyzna". Jak żyć, kiedy skończyła się wojna? I jak odnaleźć się w nowej Europie?
Książka jest idealna dla czytelników, którzy uwielbiają powieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, z wyrazistymi bohaterami, dobrze odmalowanym tłem historycznym. Powieściami, które zostawiają człowieka z pytaniami i dają powód do rozważań.
Egzemplarz recenzyjny dzięki uprzejmości Wydawnictwa Novae Res